Požární ochrana
RD vs 8.7.2 c) - Verze k tisku

+- Požární ochrana (https://poinfo.cz)
+-- Fórum: My Category (https://poinfo.cz/forum-1.html)
+--- Fórum: PO (https://poinfo.cz/forum-2.html)
+---- Fórum: projekce (https://poinfo.cz/forum-3.html)
+----- Fórum: 73 0802 (https://poinfo.cz/forum-4.html)
+------ Fórum: Stavební konstrukce (https://poinfo.cz/forum-30.html)
+------ Téma: RD vs 8.7.2 c) (/thread-40.html)



RD vs 8.7.2 c) - Ja_Ko - 23-05-2020

Nosná konstrukce střechy se zastavěnou plochou do 200 m2 mohla být dle původního znění bez požární odolnosti, ale dle mého se pak měla konstrukce střechy posuzovat jako 100% POP. Vzhledem k faktu, že došlo ke zrušení tohoto diskutabilního článku, tak musí nosná konstrukce vykazovat odolnost vždy min. R 15 a pokud je v prostoru pod střechou pv<50kg/m2 nemusí se stanovovat odstupová vzdálenost v návaznosti na čl. 8.15.1 c) + 8.15.4 b)-1) ČSN 73 0802. Osobně s tím nemám zásadní problém, pokud je sbíjený krov (BIOS apod.) tak automaticky SDK. 
podhled EIxx. Pokud je navržen masivní tesařsky vázaný krov, tak využíván publikaci PAVUS i když ty hodnoty jsou dost na straně bezpečnosti. 

Dotaz 1 - pokud mám tesařsky vázaný krov, řešíte nějak typy spojů, nebo požadavky na ně? Použitý spojovací materiál, překrytí, hloubku zářezů atd. 

Dotaz 2 - často se stává, že je použita ocelová vrcholová voznice nebo jiný typ ocel. nosníku, který to celé devaluje. Obklad je těžko realizovatelný, tak mě napadá požární nátěr, ale nátěr němá být krytý žádným deskovým materiálem byť bez pož. odolnosti (v tomto případě podhledem), jelikož když je nátěr zkoušen v peci, tak dochází k průběžnému zahřívání a tím pádem k postupné aktivaci nátěru s tím jak roste teplota. Pokud mám tento nosník někde v půdním prostoru, tak přes SDK podhled s tepelnou izolací bude tam určitý časový/teplotní posun tzn. až mi značně požár působit na nosník, tak v hořícím prostoru může být již cca 800-900C. Jak tedy řešit tyto jednotlivé nosníky, zkoušet počítat dle EC?

Dotaz 3 - jak postupovat u změny staveb stávajících RD postavených před rokem 1977, tedy kromě změny stavby skupiny I. Když mám změnu v 1.NP a projekt neřeší 2.NP. Nebo když se jedná o přístavbu např. zádveří, WC, koupelny, zimní zahrady apod.  a ve stávající části neřeším nic. Hodnotit nosnou konstrukci střechy a navrhnout požární strop pod střechou i když se PD tohoto nedotýká?  

Dotaz 4 - jak postupovat u změny ,,nového" RD, tedy např. domu postaveného např. v roce 2015 s uplatněním vyjímky 8.7.2 c)  a navrhuje se přístavba a celé to vždy posuzujeme jako jeden požární úsek. Jedná se mi hlavně o bungalovy kde mají sbíjené vazníky. Nemám problém napsat instalaci SDK stropu s požární odolností, ale jak si to přečte investor tak si bude myslet že jsem blázen, že v jeho ,,novém" domku musí stávající podhledy předělat v celém rozsahu. Dále se může stát že má v RD rekuperaci, rozvedeny VZT potrubí podstřešním prostorem, rekuperační jednotku umístěnou v podstřešním prostoru = problém požární zatížení nad požárním stropem čl. 8.7.2 a)-2) ČSN 73 0802 atd. atd. 

Napadá mě využití nového čl. 5.1.4 ČSN 73 0802/Z3 s odkazem na původní znění normy tzn. čl. 8.7.2 c)??? Ale to by řešilo jen RD do 200 m2.